


In de Houthavens in het Amsterdamse IJ zal in de toekomst een woonflat verrijzen op de plaats waar nu nog de Pontsteiger ligt. Een indrukwekkend project dat gerealiseerd wordt op de waterbodem van het IJ. Wareco heeft het waterbodemonderzoek uitgevoerd, voordat de Pontsteiger wordt gesloopt en een bouwkuip tot bijna 8 m onder waterniveau wordt gerealiseerd.
Wat doet Wareco
Wareco voert het waterbodemonderzoek naar de kwaliteit van de sliblaag en de waterbodem rondom en onder de steiger uit. Vanuit een vaartuig wordt tot 8 m onder het peil van het IJ geboord. De grote waterdiepte (tot 6 m) en de beperkte werkhoogte (50 cm) maken de werkzaamheden niet eenvoudig.

Onder de steiger worden onder benauwende omstandigheden monsters genomen van de sliblaag. De sliblaag is sterk verontreinigd met arseen, koper en PAK. Voor de uitvoering van toekomstige werkzaamheden en de veiligheid van de medewerkers, stelt Wareco een advies op zodat op de juiste manier kan worden omgegaan met de verontreinigingen.
Door het jarenlang bevaren van het IJ, wonen en werken rondom het IJ, is de waterbodem bedekt met een dikke laag sterk verontreinigd slib. De verontreinigingen zijn immobiel waardoor het grondwater en de onderliggende vaste bodem relatief schoon zijn. Voor het realiseren van de prijswinnende woonflat met een dubbele parkeergarage eronder, zullen duizenden kubieke meters verontreinigd slib en waterbodem moeten worden afgevoerd naar een hergebruik- en stortlocatie. De graafwerkzaamheden zullen onder deskundig toezicht van een milieukundig begeleider worden uitgevoerd.
Bron: website BOAG